Naujienos (GN)
PIRMOJI LIETUVOJE MOBILI PROGRAMĖLĖ, KURIA GYVENTOJAI JAU GALI PRANEŠTI APIE ATLIEKAS, ĮDIEGTA ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE

Šiaulių rajono savivaldybėje jau pradėjo veikti unikali ir pirmoji Lietuvoje mobilioji aplikacija BAM – Šiaulių rajono sav., kurią parsisiuntus į savo išmanųjį telefoną rajono gyventojai gali fiksuoti bešeimininkių atliekų ar perpildytų konteinerių vietas. Gyventojų programėlėje užfiksuotą atliekų problemą bei šios vietos nuotrauką programėlėje iš karto pamatys atsakingoms institucijos – seniūnijos, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas (ŠRAAD) arba atliekų tvarkytojai.
Šiaulių rajonas pirmasis Lietuvoje įdiegė tokią mobiliąją aplikaciją, kuri skaitmeninių technologijų pagalba gali padėti spręsti bešeimininkių atliekų, paliekamų tam nepritaikytose vietose, arba perpildytų atliekų konteinerių problemą.
Kas gali pasinaudoti šia naujove?
- Šia naujove gali pasinaudoti visi gyventojai, kurie turi išmaniuosius telefonus ir į juos yra parsisiuntę programėlę BAM – Šiaulių rajono sav.
Kaip parsisiųsti šią programėlę? Du būdai:
- Mobiliąją programėlę galima rasti telefone per paiešką – aplikacija vadinasi BAM - Šiaulių rajono sav. Ją atsisiųsti bei įsidiegti savo telefone galima lygiai taip pat, kaip ir visas kitas mobiliąsias programėles;
- per nuorodas
Android telefonų nuoroda: https://play.google.com/store/apps/details?id=ai.vilantis.waste_app
iOS nuoroda:https://apps.apple.com/lt/app/bam-%C5%A1iauli%C5%B3-rajono-sav/id1614563865
Kokios programėlės galimybės?
- Gyventojas su mobilia programėle BAM – Šiaulių rajono sav. turi galimybę lengvai bei greitai pateikti pranešimą apie bešeimininkes, netinkamai rūšiuojamas atliekas, netvarkingas atliekų surinkimo aikšteles (ar kitokias su atliekomis susijusias problemas), užpildydamas savo telefone paprastą formą, prie kurios gali pridėti nuotraukas, vaizdo ir garso įrašus. Prie pranešimo formos taip pat pridedamos koordinatės, kurias vartotojas gali lengvai patikslinti naudodamasis žemėlapiu.
- Gyventojai gali interaktyviame žemėlapyje matyti arčiausiai esančias atliekų surinkimo aikšteles bei bendrojo naudojimo konteinerių aikšteles. Žemėlapyje atvaizduojama papildoma informacija apie pasirinktą atliekų surinkimo aikštelę (darbo laikas, adresas ir kita kontaktinė informacija), o žemėlapyje pasirinkęs atliekų surinkimo aikštelę, turi galimybę mygtuko paspaudimu įjungti telefone esančią navigacijos sistemą su automatiškai nustatytu kelionės tikslu – pasirinkta atliekų surinkimo aikštele.
Kaip naudotis programėle?
- Aplikacijos turinys suskirstytas į tris pagrindinius skirsnius: “Žemėlapis”, “Sąrašas” ir “Pranešk”.
- Pirmajame skirsnyje “ŽEMĖLAPIS” yra matomas interaktyvus žemėlapis, kuriame galima rasti ir pasirinkti norimą atliekų surinkimo aikštelę. Spustelėjus aikštelės piktogramą yra parodoma papildoma informacija. Papildomos informacijos apie atliekų surinkimo aikštelę lange, vartotojas galės paspausti mygtuką “Naviguoti” - taip įjungiama jo mobiliajame telefone esanti navigacijos programėlė su automatiškai nustatytu kelionės tikslu - pasirinkta atliekų surinkimo aikštele.
- Antrajame skirsnyje “SĄRAŠAS” matomos arčiausiai vartotojo esančios atliekų surinkimo aikštelės. Šiame skirsnyje taip pat galima matyti papildomą informaciją apie pasirinktą objektą, taip pat filtruoti rezultatus pagal pasirinktus požymius.
- Trečiasis aplikacijos skirsnis “PRANEŠK” yra skirtas vartotojui pranešti apie pastebėtą atliekų ar jų tvarkymo problemą. Kad pranešimo eiga būtų paprastesnė ir lengvai įvykdoma, pranešimas yra sudarytas iš trijų aiškių žingsnių: 1. Vartotojas pasirenka problemos tipą; 2. Pridedamas trumpas aprašymas bei norima vaizdinė ir garsinė medžiaga; 3. Vartotojas patikslina problemos vietą žemėlapyje. Vartotojui paspaudus “Pateikti” - pranešimas, su visa prie jo pridėta informacija, nukeliauja į serverinę dalį, kur yra apdorojamas ir automatiškai pateikiamas atitinkamai įstaigai, kuri atsakinga už pranešime užfiksuotą teritoriją.
Pirmieji Lietuvoje – Šiaulių rajono savivaldybės gyventojai
Šiaulių rajono savivaldybės taryba dar 2021 metų spalį pritarė, kad šis projektas būtų įgyvendintas.
Šiaulių rajono savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Renata Ulvydienė pasakojo, kad buvo nuspręsta išbandyti skaitmenines technologijas sprendžiant problemą dėl ne vietoje paliktų bešeimininkių atliekų įvairiose tam nepritaikytose vietose arba aikštelėse prie perpildytų atliekų konteinerių.
Suskaičiuota, kad Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje 2020 metais buvo nustatyta ir sutvarkyta 11,51 tonų, 2019 metais - 37,05 tonų bešeimininkių atliekų, kurias palieka neatsakingi gyventojai arba įmonės, įstaigos. Šių atliekų nuvežimui ir sutvarkymui į Šiaulių ŠRATC patiriamos papildomos išlaidos. Labai dažnai bešeimininkės atliekos paliekamos miškuose ar jų aikštelėse, parkuose, viešose vietose, atliekų surinkimo vietose, aikštelėse. Kasmet savivaldybės teritorijos valstybinėje žemėje sutvarkoma apie 40 skirtingų vietų, kuriose kaupiamos bešeimininkės atliekos, papildomai ne mažus bešeimininkių atliekų kiekius sutvarko privačių žemių savininkai.
Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Renata Ulvydienė pabrėžė, kad komunalinių atliekų vežėjai bešeimininkių atliekų surinkti negali, jas turi sutvarkyti seniūnai. Seniūnijoms tai papildomas darbas, kainuojantis nemažus pinigus. Šalia konteinerių dažnai sumetamos nebetinkamos naudoti padangos, automobilių ardymo plastikai, aplūžę baldai ar statybinės atliekos. Vežėjams, laiku nesurinkusiems išrūšiuotų atliekų, prie šiukšliadėžių didėja atliekų kiekiai, prasideda nerūšiuotų atliekų kaupimas prie šiukšliadėžių.
Šiaulių rajono savivaldybės Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja Ineta Navickaitė, kuruojanti šį projektą teigė, kad projekto iššūkis – neabejingus piliečius įtraukti į aplinkos tvarkymą per skaitmenines technologijas, kad sumažėtų pažeidėjų, sukuriančių nelegalių atliekų vietas, sukuriant skaitmenizuotą optimalų procesą nuo įvykio fiksavimo iki problemos išsprendimo.
Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Renata Ulvydienė akcentavo, kad šis projektas yra pilotinis, bus stebima, kiek aktyviai gyventojai naudojasi šia programėle, ar ji efektyviai veikia, ar gyventojams ji patogi naudotis.
Šiaulių rajono savivaldybės mero padėjėja Rita Žadeikytė
Autorės nuotraukos
Informacija atnaujinta 2022-06-15 10:00
Komentarai
{{msg}}