Veiklos sritys
Pagrindinės Tarnybos funkcijos
- Šiaulių rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba (toliau – Tarnyba) savo veiklą vykdo pagal įstatyme nustatytą pagrindinį uždavinį – prižiūrėti, ar teisėtai, efektyviai, ekonomiškai ir rezultatyviai valdomas ir naudojamas savivaldybės turtas ir patikėjimo teise valdomas valstybės turtas, kaip vykdomas savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai.
- Vykdydama savo funkcijas Tarnyba atlieka išorės finansinį, atitikties ir veiklos auditą bei vertinimus.
- Finansinio audito tikslas – įvertinti, ar audituojamo subjekto metiniuose (konsoliduotųjų) finansinių ir biudžeto vykdymo ataskaitų rinkiniuose nėra reikšmingų iškraipymų, ar ataskaitos parengtos pagal apskaitos principus ir taisykles. Auditoriai, atlikę finansinį auditą, pareiškia nepriklausomą nuomonę apie audituoto subjekto finansinių ir biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinių teisingumą.
- Veiklos auditu siekiama įvertinti, ar audituojamas subjektas vadovaujasi ekonomiškumo, efektyvumo ir rezultatyvumo principais, ar savivaldybės lėšos ir turtas naudojamas taupiai ir racionaliai. Kiekvienas išorės veiklos auditas baigiamas pateikiant ataskaitą su išvadomis ir rekomendacijomis, kuriose auditoriai nurodo, kaip audituojamas subjektas galėtų tobulinti savo veiklą.
- Atitikties audite vertinama audituojamo subjekto veiklos atitiktis teisės aktų ir (ar) kitiems reikalavimams ir gali būti pareiškiama nepriklausoma auditoriaus nuomonė.
- Vykdydama savo įgaliojimus, Tarnyba gali atlikti auditus savivaldybės administracijoje, savivaldybės administravimo subjektuose – savivaldybės biudžetinėse ir viešosiose įstaigose, savivaldybės kontroliuojamose įmonėse, bei subjektuose, kuriems yra skirta savivaldybės biudžeto lėšų, dėl šių lėšų naudojimo.
- Tarnyba taip pat teikia išvadas, reikalingas savivaldybės tarybos sprendimams priimti šiais klausimais:
- kiekvienais metais iki gegužės 15 dienos parengia ir reglamento nustatyta tvarka pateikia savivaldybės tarybai išvadą dėl pateikto tvirtinti savivaldybės metinių ataskaitų rinkinio, savivaldybės biudžeto ir turto naudojimo;
- rengia ir savivaldybės tarybai teikia sprendimams priimti reikalingas išvadas dėl savivaldybės prisiimamų įsipareigojimų pagal paskolų, finansinės nuomos (lizingo) ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų sutartis, garantijų suteikimo kreditoriams už savivaldybės valdomų įmonių prisiimamus įsipareigojimus pagal paskolų, finansinės nuomos (lizingo) ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų sutartis;
- rengia ir savivaldybės tarybai teikia išvadas dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektų įgyvendinimo tikslingumo ir pritarimo galutinėms viešojo ir privataus sektorių partnerystės sutarties sąlygoms, jeigu jos skiriasi nuo sprendime dėl viešojo ir privataus sektorių partnerystės projektų įgyvendinimo tikslingumo nurodytų partnerystės projekto sąlygų;
- rengia ir savivaldybės tarybai teikia sprendimams priimti reikalingas išvadas dėl skolininkų ir skolininkų, už kurių įsipareigojimų įvykdymą garantuoja valstybė, ūkinės ir finansinės būklės, taip pat dėl iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų, teikiamų paskolų ir valstybės garantijų teikimo, paskolų naudojimo pagal tikslinę paskirtį ir paskolų grąžinimo;
- rengia ir savivaldybės tarybai teikia sprendimams priimti reikalingas išvadas dėl galimybės savivaldybei prisiimti finansinius įsipareigojimus dėl prioritetinės savivaldybės infrastruktūros plėtros;
- atlieka įstatymuose ir kituose teisės aktuose priskirtas funkcijas.
- Tarnyba, atlikdama auditus, padeda ir skatina audituojamus subjektus gerinti savo finansinius ir veiklos rezultatus, teikia patikimą ir viešą informaciją savivaldybės bendruomenei, mokesčių mokėtojams apie tai, kaip apskaitomi ir naudojami savivaldybės ištekliai.
Dokumentai, kuriais vadovaujamasi atliekant auditą
Atliekant finansinį auditą vadovaujamasi Tarptautinės buhalterių federacijos Tarptautinių audito ir užtikrinimo standartų valdybos išleistais (TAS), (https://avnt.lrv.lt/...).
Valstybės kontrolės parengtais Finansinio, Veiklos, Atitikties ir Informacinių technologijų auditų vadovais.
Bendradarbiavimas
Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba, įgyvendindama savo funkcijas, bendradarbiauja su Vyriausybės atstovu, Savivaldybės tarybos Kontrolės komitetu, Valstybės kontrole, Centralizuota vidaus audito tarnyba ir kitomis institucijomis.
Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybų interesams atstovauti valstybės institucijose ir Lietuvos savivaldybių asociacijoje įsteigta Lietuvos savivaldybių kontrolierių asociacija (SKA). Asociacijos vardu vyksta SKAT bendradarbiavimas su Seimu, Finansų ministerija, Lietuvos auditorių rūmais – tobulinant auditą ir apskaitą reglamentuojančius teisės aktus, viešojo sektoriaus audito metodikas, dalijantis patirtimi.
Informacija atnaujinta 2024-11-18 12:50