Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Švietimo įstaigų naujienos

SVEIKI DANTUKAI – GRAŽI ŠYPSENĖLĖ

2022-10-25 Komentarai (0) Švietimo įstaigų naujienos Dalintis
Švietimo įstaigų naujienos

Lopšelio-darželio mokytojai pastebėjo, kad kasmet daugėja į darželį ateinančių vaikų, kurie negeba taisyklingai valytis dantų. Rūpintis burnos higiena mažieji turi būti mokomi ne tik namuose, bet ir švietimo įstaigose, nes čia jie praleidžia didžiąją dienos dalį.

Mokytojai, įgyvendindami ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, ugdo vaikų kasdieninio gyvenimo įgūdžių srities gebėjimus. Sveikatos valandėles apie dantukų priežiūrą organizuoja visuomenės sveikatos specialistas. Mokytojai pastebėjo – svarbu burnos higienos įgūdžius vaikams formuoti jiems patraukliais būdais, šiuolaikiškomis priemonėmis, praktiškai veikiant ir bendradarbiaujant su tėvais, specialistais.

Svarbus vaidmuo ugdant burnos higienos įgūdžius tenka mokytojams, todėl jie, susibūrę į darbo grupę, parengė sveikatinimo iniciatyvų skatinimo projektą  „Sveiki dantukai – graži šypsenėlė“. Projekto tikslas – formuoti teisingus dantų higienos įgūdžius ir įpročius bei motyvuoti vaikus reguliariai valytis dantis. Projektinių veiklų įgyvendinimui Šiaulių rajono savivaldybės administracija skyrė 490 eurų finansavimą.

Įgyvendinant šį projektą organizuotos įvairios veiklos. Spalio 17 d. lopšelio-darželio grupėse apsilankė Kakė Makė ir meškiukas Rudnosiukas. Meškiukui labai skaudėjo dantuką. Darželinukai jam patarė kasdien valytis dantukus ir valgyti sveiką maistą. Meškiukas susimąstė, nes miške jis neturi burnos higienos priemonių. Kakė Makė jam ir visiems vaikams padovanojo po dantų šepetėlį ir burnos skalavimo indelį, grupei – dantų pastos. Vaikai pažadėjo kasdien sutartu laiku, skambant dantukų dainelei, valytis dantukus ir žymėti dienas dantukų valymo kalendoriuje.

Sveikatos valandėlėse vaikai svarstė  kam reikalingi dantys, kaip jie  vadinami, dalijosi patirtimi, kaip jautėsi suskaudus dantukui, apie vizitą pas  dantų gydytoją.

Darželinukai dalyvavo edukacinėje programoje „Sveiki dantukai – graži šypsenėlė“. Žaisdami bei dalyvaudami aktyviose, kūrybinėse veiklose, vaikai sužinojo, kodėl reikia prižiūrėti ir taisyklingai valytis dantis, kokią pastą naudoti, kaip pasirinkti tinkamą šepetėlį. Edukacijos metu buvo akcentuojama, ką derėtų valgyti, kad dantukai būtų sveiki ir išduodama daug įdomių gudrybių, kurios padeda išsaugoti sveikus dantukus.

„Pelėdžiukų“ grupės vaikai mokėsi ant dantų šepetuko uždėti reikiamą kiekį dantų pastos.
Taip pat jie išbandė  kitą dantų pastos panaudojimo būdą – piešimą. Kartono lapą apvyniojo folija, o ant jos su teptuku ir dantų pasta kūrė piešinius.

„Smalsučių“ grupės vaikai gavo Kakės Makės siuntinį. Jie iš dėžučių ėmė įvairias asmens higienos priemones, jas pavadino, pasakė kam naudojamos, ar galima jomis dalintis su kitais. Priemones vaikai suklasifikavo į dvi grupes: dantukų priežiūros ir kitos. Priešmokyklinukai atliko Kakės Makės atsiųstas užduotis, piešė, klijavo.

„Nykštukų“ grupės vaikai atliko bandymus – „Kiaušinis ir skysčiai“, „Kiaušinis ir dantų pasta“. Jie išsiaiškino, kaip kiaušinio lukštą (panašiai, kaip ir dantukus) veikia vanduo ir kokakola,  ar dantų pasta nuvalo nešvarumus. Vaikai padarė išvadą – dantų pasta švariai nuvalo dantukus, o kokakola kenkia jiems.

Vaikai žiūrėjo filmukus: „Kaip valytis dantukus“, „Kakė Makė nenori valyti dantų“.  Jie įvardijo, kokie maisto produktai kenkia dantukams, o kurie juos stiprina. Darželinukai piešė linksmus ir liūdnus dantukus,  prie jų priklijavo  iš reklaminių bukletų iškirptus sveikus ir nesveikus maisto produktus.

„Kačiukų“ grupės vaikai skanavo daržoves, vaisius ir gėrė sveikuoliškus kokteilius.

Savaitės pabaigoje grupėse vėl apsilankė Kakė Makė. Ji apsidžiaugė, kad dauguma 5-6 metų vaikų savarankiškai ir taisyklingai valosi dantis, naudojasi dantų priežiūrai skirtomis priemonėmis. Dantų valymo ritualas vaikams tapo kasdieniniu, reguliariu įpročiu. Žaidimų metu Kakė Makė išsiaiškino, kad vaikai žino ir pasako, kas kenkia dantims, kas juos stiprina. Tikimės, kad darželinukai saikingai valgys dantims kenkiantį maistą, o lopšelyje-darželyje ir namuose tinkamai atliekama burnos higiena padės jiems išsaugoti sveikus ir gražius dantis.

Šis projektas padėjo gerinti vaikų dantų priežiūros įgūdžius, lavino sveikatos saugojimo gebėjimus.

Dantukų valymo procedūros vyks ir pasibaigus projektui. Grupėse vaikai kasdien sutartu laiku valysis dantukus, skalaus burną.

 

Šiaulių r. Meškuičių lopšelio-darželio direktoriaus pavaduotoja ugdymui Reda Skėrytė

Informacija atnaujinta 2022-10-25 09:38

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}