Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Švietimo įstaigų naujienos

Į ANYKŠČIUS, Į LITERATŪROS SOSTINĘ!

2022-11-03 Komentarai (0) Švietimo įstaigų naujienos Dalintis
Švietimo įstaigų naujienos

Nė vienas Lietuvos regionas negali pasigirti tokia kūrėjų gausa kaip Aukštaitijos regiono centras Anykščiai. Iš Anykščių krašto  yra kilę daugiau negu 50 žymių Lietuvoje kūrėjų. Čia gyveno rašytojai Antanas Baranauskas, Jonas Biliūnas, Antanas Vienuolis -Žukauskas, Bronė Buivydaitė ir kt. Tad iš Kultūros paso, pasirinkę dvi edukacines programas  –,,Jono Biliūno tiesos idealai“ ir ,,Siauruko atradimai kiekvienam smalsuoliui“ – rudenėjančiu keliu 45 Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokiniai, lydimi savo klasių vadovų – Florentinos Navickienės, Laimos Jonušaitės ir šių eilučių autorės Raimondos Rumbinaitės –  išvyko į  ekskursiją po šį kraštą.

Mokiniams, dar besimokantiems ar bebaigiantiems  gimnaziją, neaplankyti Anykščių, kai daugelis esame nemažai keliavę po Europą, tiesiog nepadoru. Tad pasitarę visi ir suskubome į Anykščius!

Pirmasis sustojimas – Siauruko muziejus. Kelionėje po muziejų mus lydėjo autentiškai apsirengęs  XX a. konduktorius ir to paties laikotarpio aprangą vilkintys geležinkelio stoties darbuotojai. Gimnazistai domėjosi ne tik garvežiu ,,Kukuška“, siaurojo geležinkelio riedmenimis, klausėsi pasakojimo apie tremtį į Sibirą, matė iš duonos gabaliukų anykštėnų tremtinių iš Sibiro parsiveržtą jų suvertą rožančių, t. y. tikėjimo simbolį, kad viskas bus gerai, bet stotyje  užsuko ir į laukiamojo salę, aplankė tarpukario Lietuvos stoties viršininko kabinetą, išbandė veikiančius eksponatus – rankinę dreziną ir triratį ant bėgių. O kiek daug teigiamų emocijų sukėlė mašinų ekspozicija!

Mokinių apžiūrėta ir A. Baranausko klėtelė, kurioje per dvejas vasaros atostogas gimė poema ,,Anykščių šilelis“, pavaikščiota po rašytojo A. Vienuolio – Žukausko kiemą, pastovėta prie jo kapo, aplankyti J. Biliūno gimtieji Niūronys, išklausyta edukacinė paskaita apie Joną Biliūną, jo kūrybą, čia gimusius jo novelių siužetus, nusifotografuota rašytojo tėvų kieme. Po to užkopta ant Liudiškių kalvos, nusilenkta rašytojui, išgirsta istorija apie paskutinę J. Biliūno valią – norą būti palaidotam Lietuvoje. Juk J. Biliūnas yra rašęs: ,,Kad numirsiu man pakaskit/Ant Šventosios upės kranto:/Kad matytų kapas sodžių,/ Kūdikėlis kur užaugau“. Tad tik po daugelio metų įvykdyta rašytoja valia ir jo palaikai parvežti ir perlaidoti Anykščiuose, ant Liudiškių piliakalnio.

O ekskursijos pabaigoje Anykščių krašto pakraštyje, kur susikerta Šventosios ir Anykštos upės, iš tolo gimnazistus viliojo Kalito klanas. Kadaise, pasak A. Vienuolio – Žukausko, čia stovėjo bajorui Nykščiui priklausęs dvaras. Dvaro nebėra, bet dabar čia įsikūręs  labiausiai lankomas  objektas – vasaros rogučių trasa su penkiais posūkiais, tramplynais ir kilpa. Ją kuršėniškiai gimnazistai irgi išbandė – skriejo 40 km/val. greičiu net  500 ilgio  m trasa. Leistis rogutėmis, pasak gimnazistų,  buvęs didžiulis malonumas.

Tad, pasisėmę žinių  ir įspūdžių, bendravę ir prisibendravę,  grįžome namo. Važiuodami į Kuršėnus džiaugėmės, kad Lietuva tokia graži savo istorija ir žmonėmis.

Raimonda Rumbinaitė,

Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja

*** Apie viešinimą dalyviai perspėti

 

Informacija atnaujinta 2022-11-03 09:20

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}