Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Skelbimai

RADIACINIS FONAS LIETUVOJE STEBIMAS NAUJOJE PLATFORMOJE

2023-05-23 Dalintis

Nuo šiandien radiacinį foną Lietuvoje jau galite stebėti naujoje platformoje.

Pastarosiomis dienomis pasitaiko atvejų, kai socialinėje erdvėje sklinda klaidinanti ir žmones bauginanti informacija apie padidėjusį radiacinį foną Lietuvoje. Pranešame, kad Lietuvoje radiacinis fonas nepakitęs.

Primename, kad Radiacinės saugos centro (toliau – RSC) specialistai nuolat (24/7) stebi Ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo (RADIS) sistemos teikiamus matavimų duomenis ir apie foninės gamtinės jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) padidėjimą Lietuvoje nedelsdami informuotų atsakingąsias institucijas ir gyventojus bei pateiktų rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo.

RSC informuoja, kad Lietuvos radiacinio fono žemėlapį galite stebėti šioje atnaujintoje nuorodoje: https://bit.ly/3Iy9LBL [1] .

Žemėlapyje galite matyti:

* RADIS stočių tinklą Lietuvoje;
* Maksimalią gama dozės galią, užfiksuotą per pastarąją
valandą;
* Kritulių kiekį ir oro temperatūrą, išmatuotą artimiausioje
meteorologinėje stotyje;
* Matavimo vietų skaičių;
* Ir kt.

Taip pat dažnai sulaukiame klausimų, kurių atsakymus pateikiame žemiau:

* Kodėl staiga gali pakisti radiacinis fonas Lietuvoje?

Radiacinis fonas nėra pastovus, jis nuolatos svyruoja, todėl normalus fonas yra nuo 50 iki 300 nSv/h. Jo svyravimus gali lemti ir krituliai, nes radono dujos išsiskiria iš dirvožemio, kai dirvožemio kapiliarus užpildo kritulių vanduo, todėl pradėjus lyti, gali padidėti jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) lygis.

* Kiek yra radiacinio fono matavimo vietų Lietuvoje?

Lietuvoje veikia RADIS sistema, kurią sudaro nuolat veikiančios 48 jonizuojančiosios spinduliuotės lygio aplinkoje  matavimo stotys (44 jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) lygio matavimo aplinkos ore stotys ir 4 Neries bei Nemuno vandenyse matavimo stotys), išdėstytos visoje Lietuvos teritorijoje.

Ieva Sitnikovaitė
Avarijų valdymo ir mokymo skyriaus vyriausioji specialistė

Radiacinės saugos centras

Informacija atnaujinta 2023-05-23 11:54