Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Skelbimai

NETERMINUOTAI ĮDARBINTI 24 GYVENTOJAI, IKI TOL TURĖJĘ UŽDARBIAUTI ĮMONĖJE PAGAL PASLAUGŲ KVITUS

2022-06-30 Dalintis

2022 m. birželio 30 d., Šiauliai. Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (Šiaulių AVMI) specialistai kartu su Valstybine darbo inspekcija patikrino Šiaulių apskrities įmonę, besiverčiančią medienos ruošimo veikla bei atsiskaitymams už atliktą darbą naudojančią žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų kvitus (kvitai). Paaiškėjus neleistiniems paslaugų kvitų naudojimo atvejams ir esant akivaizdiems darbo santykių požymiams patikrinimo metu 24 žmones įmonė suskubo įdarbinti pagal neterminuotas darbo sutartis. Dėl nustatyto nelegalaus darbo atvejo įmonės vadovui skirta 1 tūkst. Eur bauda.

„Šiuo metu su minėtais kvitais paslaugos teikiamos tik žemės ūkyje ir miškininkystėje. Tai yra sezoninės, trumpalaikės ir nereikalaujančios aukštos kvalifikacijos, specialių įgūdžių, leidimų bei pažymėjimų atlygintinos paslaugos, kurioms įforminti ir buvo sukurta ši supaprastinta tvarka. Tinkamai  naudojantis kvitais, laikantis įstatymu numatytos tvarkos, problemų nekyla: ir nelegalaus darbo nėra, ir pajamos tinkamai apskaitomos, apmokestinamos. Šiuo atveju, pagal pateiktas kvitų knygeles, buvo nustatyta, kad vien pernai išmokėti 57 tūkst. eurų įmonei paslaugas teikusiems 73 gyventojams. Pasirinktinai patikrinus dalį šių paslaugų teikėjų, paaiškėjo, kad jie  sezono metu įmonėje įdarbinami pagal darbo sutartis, o kitu laikotarpiu samdomi pagal žemės  ūkio ir miškininkystės paslaugų kvitus“, – sako Šiaulių AVMI Kontrolės departamento direktorė Simona Iljičiovienė, paaiškindama, kad tokiu būdu nuolatiniai darbuotojai, pagal kalendorių transformuodamiesi į „kvitinius“, lieka be daugumos socialinių garantijų, o valstybė netenka dalies mokesčių.

Teisiškai yra reglamentuota, kad pagal kvitus gyventojas paslaugas teikti gali vienam gavėjui ne ilgiau kaip 60 dienų per metus, o jeigu gyventojas tokias paslaugas teikia keliems paslaugų gavėjams, – ne ilgiau kaip 90 dienų per kalendorinius metus. Numatytas ir atsiskaitymas: už darbą pagal kvitus turi būti apmokama pasibaigus darbo dienai arba šių paslaugų teikimo terminui (kuris negali būti ilgesnis kaip kalendorinė savaitė), bet ne vėliau kaip per 5  kalendorines dienas.

Tuo tarpu čia dirbusiems gyventojams pagal kelis kvitus būdavo sumokama bankiniu pavedimu vieną  kartą per mėnesį, kaip ir asmenims, dirbantiems pagal darbo sutartis. Pastebėta, kad įmonė kvitus dažnai naudoja 5 darbo dienas,  eliminuodama savaitgalius, 60 dienų laikotarpiu. Po to dalį paslaugų teikėjų įdarbina pagal terminuotas darbo sutartis, o šiai pasibaigus tie patys žmonės vėl dirba pagal paslaugų kvitus. 

Šiaulių AVMI primena, jog apie pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildę elektroninę anketą svetainėje https://www.vmi.lt/evmi/stop-seseliui.

 

Elona Limantienė,
Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija,
 tel.: (8 41) 59 23 06, +370 616 56 416; el. p. elona.limantiene@vmi.lt

Informacija atnaujinta 2022-06-30 10:30