NAUJIENOS
ĮSPŪDINGAS KURTUVĖNŲ SAVAITGALIS SU JUBILIEJINIU TEATRŲ FESTIVALIU IR ŠIMTMEČIUS MENANČIAIS ŠV. JOKŪBO ATLAIDAIS
Sekmadienį baigėsi dvi savaitgalio dienas trukęs jubiliejinis, jau 20-asis Kurtuvėnų mėgėjų teatrų festivalis-konkursas „Kartu“, sukvietęs mėgėjų teatrų trupes iš visos Lietuvos. Jubiliejinį festivalį apsilankymu pagerbė Jo Ekscelencija Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, laiminęs ir šį, ir pirmąjį Kurtuvėnų mėgėjų teatrų festivalį, Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, kuri buvo viena festivalio įkūrėjų, Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, mero pavaduotojas Česlovas Greičius, Administracijos direktorius Gipoldas Karklelis, Kurtuvėnų šv. Jokūbo parapijos klebonas Marius Dyglys, ilgametė buvusi rajono savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Valė Jurešienė. Legendinis apdovanojimas už geriausią spektaklį „Režisieriaus kėdutė“ šiemet įteiktas Joniškio kultūros centro teatro „Žiburys“ režisierei Violetai Tuomaitei.
Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras visų Šiaulių rajono žmonių vardu dėkojo už sukurtą unikalų kultūros reiškinį, kuris tapo ne vienadiene pramoga, o dešimtmečius skaičiuojančia tradicija. Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, viena šio festivalio įkūrėjų, tuo metu dirbusi Šiaulių rajono meto pavaduotoja bei prieš 20 metų tapusi šio festivalio organizacinio komiteto pirmininke, kalbėjo, kad šio festivalis laukimas tampa ne tik atsakingu darbu jam besiruošiant, bet ir džiaugsmingu žinojimu, kad į Šiaulių rajoną ateina didžiulė šventė, atnešanti įvairiapusį, ilgalaikį džiaugsmą, tiek stebint aukšto meninio lygio kolektyvų pasirodymus, tiek bendraujant įvairių šalių menininkams, kaimų ir miestelių bendruomenėms.
Tuometė mero pavaduotoja Rima Baškienė drauge su Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vale Jurešiene rengė net konferencijas, kuriose kalbėta apie teatro svarbą ir valstybės bei savivaldybių požiūrį į mėgėjų teatrą. Prisiminta, kad pirmasis klojimų teatrų festivalis prie senojo Kurtuvėnų dvaro svirno, kvepėjo ir duona, primenančia, kad svirne būdavo saugomi javai. Padėkota Šiaulių rajono savivaldybei už tai, kad sugebėjo išlaikyti ir puoselėti šį nuostabų festivalį.
Prisiminta, kad atgaivinti vaidinimus istoriniame 200 metų sulaukusiame Kurtuvėnų dvaro svirne kilo Kurtuvėnų regioninio parko direktoriui Rimvydui Tamulaičiui ir direkcijos komandai – 1998 metais žiūrovus į Kurtuvėnus prie svirno pakvietė pirmieji spektakliai, o 2001 metais užgimė Kurtuvėnų klojimų (mėgėjų) teatrų festivalis, išgarsinęs Kurtuvėnus ir visą Šiaulių rajoną pagarba kultūrai, tradicijoms ir mėgėjų teatrams.
Festivalį aplankiusi jo sumanytoja Valė Jurešienė prisiminė, jog atvykus dirbti įŠiaulių rajoną ir apsilankius Kurtuvėnuose iš karto tapo aišku, kad senasis svirnas turi būti ne ūkio grūdų sandėliu, o kultūrinės paskirties objektu.
„Pirmieji čia ne teatrai įkėlė koją, o buvo suorganizuotos folklorinių ansamblių šventės, tik paskui kilo idėja, kad čia vyktų teatrų festivaliai, nes iš istorikų buvo žinoma, jog dvarininkai Nagurskiai net iš Italijos kviesdavosi vaidintojus ir jų pasirodymams labai tiko senasis svirnas,“ – kalbėjo Valė Jurešienė.
Rajono meras Antanas Bezaras jubiliejinio Kurtuvėnų mėgėjų teatro festivalio proga padėkas įteikė JE Šiaulių vyskupui Eugenijui Bartuliui, Seimo Pirmininko pirmajai pavaduotojai Rimai Baškienei, Kurtuvėnų mėgėjų teatro režisierei Ramunei Mikėnienei ir šio teatro aktoriams – Šiaulių rajono tarybos nariui, Kurtuvėnų mėgėjų teatre vaidinančiam nuo pat jo gyvavimo pradžios, Dariui Ramančioniui, trupės senbuviui Jonui Žymančiui, nuo 14 metų trupėje vaidinančiais muzikei Gretai Karnatkaitei, Kurtuvėnų bendruomenės pirmininkei, kuriančiai teatre išskirtinius, charakteringus vaidmenis Jurgitai Bartkuvienei, Kurtuvėnų mėgėjų teatro veikloje labai sėkmingai ir prasmingai dalyvaujančiam nuo praėjusio rudens dirbti į Kurtuvėnų parapiją atvykusiam klebonui Mariui Dygliui. Ypatingai padėkota konkurso komisijai vadovaujančiam profesoriui, profesionaliojo teatro legendai režisieriui Gyčiui Padegimui, projekto vadovui Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro režisieriui Zenonui Gestautui ir visiems prisidėjusiam prie šio svarbaus ir išskirtinio renginio.
Prisiminta, kad drauge su pirmuoju festivaliu labai aktyviai prasidėjo ir Kurtuvėnų miestelio mėgėjų teatro veikla, nes festivalis be vietos teatro mylėtojų, vaidintojų ir entuziastų būtų bedvasis – teatre per ilgus metus vaidino nemažai miestelio gyventojų arba kitokia pagalba prisidėjo prie miestelio teatro trupės ir festivalio gyvavimo. Nuo 2007-ųjų Kurtuvėnų mėgėjų teatrui ėmė vadovauti ir statyti spektaklius Ramunė Mikėnienė, tapusi ir šio teatro siela, ir kurtuvėniškių teatrinės kalbos ir braižo kūrėja, bendruomenės telkėja. Ramunei Mikėnienei buvo įteiktos išskirtinės padėkos.
Kurtuvėnų klebonas Marius Dyglys padėkojo visiems už Kurtuvėnų miestelio telkimą, tvarkymą ir priminė, kad Kurtuvėnai yra šv. Jokūno kelio dalis, kuriuo keliauja piligrimai iš viso pasaulio, čia stovi ir šiam šventajam dedikuota bažnyčia ir vyksta šv. Jokūbo atlaidai. Klebonas Marius Dyglys kvietė bendruomenę svetingai priimti visus šv. Jokūbo keliu pro Kurtuvėnus keliaujančius piligrimus ir atminimui įteikė švento Jokūno veiklą primenančių rožių, kurios nei vys, nei nyks, ns jos nukaltos talentingo kalvio ir bus liudijimas, kad šių rožių savininkai yra šv. Jokūbo kelio ir piligrimystės puoselėtojai.
Festivalio vaidinimai vyko abi šventės dienas. Kurtuvėnų mėgėjų festivalį įspūdingai ir triukšmingai atidarė Kuršėnų motociklininkų klubo „BIESA“, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro teatro „Ikaras“ pasirodymas (režisieriai Leontina ir Petras Valskiai).
Šiemet kurtuvėniškiai festivaliui pristatė legendinę Augustino Griciaus komediją „Palanga“. Augustino Griciaus komedija “Palanga” debiutavo dar 1934 metais. Tačiau režisierės Ramunės Mikėnienės teatrinis braižas, jaunatviškas humoras bei satyra dar aktualiau suskambėjo ir šiandienos kurtuvėniškių vaidintojų pasirodymo penkių paveikslų vaizdeliuose.
Šioje komedijoje nėra nei vieningos intrigos, nei išbaigtų charakterių, tik juokingų situacijų kaita, kur bendras kurortinio pramogavimo šurmulys, anekdotiški meilės nuotykiai, pašiepiamas miesčioniškas gyvenimo būdas. Spektaklyje vaidino Kurtuvėnuose ir apylinkėse gyvenantys įvairių profesijų kūrybiški žmonės, kurių talentus atskleidė režisierė Ramunė Mikėnienė. Komedijoje nuotaikingus, vaidmenis kūrė Žaneta Limbaitė, Aleksandr Borkovskij, Jonas Žymančius, Lina Gylienė, Dangerutė Mikėnaitė, Rita Žadeikytė, Mindaugas Dimšlys, Žavinta Gorytė, Greta Karnatkaitė, Edita Ramančionienė, Darius Ramančionis, Jurgita Bartkuvienė, Laimonas Bartkus, Monika Minickaitė, Audrius Mikėnas, Petras Gylys, Andrius Valčiukas, Dalia ir Algimantas Danilaičiai.
Šiame išskirtinai linksmame spektaklyje vaidmenis kūrė ir du dvasininkai – Kurtuvėnų parapijos klebonas Marius Dyglys ir iš Kurtuvėnų parapijos į Žagarės parapiją išvykęs tarnauti klebonas Andrius Valčiukas. Spektaklio garso operatorius - Minijus Mikėnas.
Festivalyje šiemet vaidino Utenos Kamerinis teatras (režisierius Šarūnas Kunickas), Šiaulių kultūros centro teatras „Durys“ (režisierius Virginijus Dargis), Varėnos rajono Matuizų kultūros centro teatras „Giraitė“ (režisierė Irena Čeplikienė), Joniškio kultūros centro teatras „Žiburys“ (režisierė Violeta Tuomaitė), Šeimos lėlių teatras iš Gruzdžių „Abra Kadabra“ (režisierė Jurgita Jasiškytė), Kupiškio kultūros centro Unės Babickaitės teatras (režisierė Nijolė Ratkienė), Akmenės kultūros namų teatras (režisierė Reda Butnorienė), Anykščių kultūros centro teatras (režisierius Jonas Buziliauskas), Radviliškio rajono Alksniupių teatras (režisierė Laima Didžbalienė) bei Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro magijos teatras, vadovaujamas Ninos Kundrotienės.
„Manau, kad žiūrovas, kaip ir mes patys, keičiasi. Keičiasi pasaulis, keičiasi žmonės, iš tikrųjų keičiasi viskas ir keičiasi ir pats festivalis. Jeigu palygintume pirmąjį ir šį dvidešimtąjį festivalį, jis yra dabar visiškai kitoks - jame dera ir mėgėjų menas, ir profesionalus menas - teatro menas, dailė, muzika ir kita“ - kalbėjo XX Teatrų festivalio - konkurso „Kartu“ Kurtuvėnuose projekto vadovas ir režisierius Zenonas Gestautas.
„Buvo daug vertų spektaklių. Labai įdomus buvo spektaklis pagal P. Širvio poeziją, buvo spektaklis „Prieblanda“, buvo labai komiškos močiutės iš Matuizų... Apdovanotas spektaklis „Vedybos“ buvo labai profesionalus, mes matėme tokius grimus, kokių kartais nematome pas profesionaliu artistus,“ - po festivalio mintimis dalinosi vertinimo komisijos pirmininkas režisierius Gytis Padegimas. Jis pagyrė festivalio organizatorius, kurie nelengvomis sąlygomis įdėjo daug širdies, kad šis jubiliejinis festivalis įvyktų.
Pirmosios festivalio dienos vakarą Kurtuvėnų Šv. Jokūbo bažnyčioje vyko Kauno styginių kvarteto ir solisto Martyno Beinario (baritonas) koncertas, bei grupės „Pikaso“ nario Roko Laureckio pasirodymas, po kurio dangų nušvietė išskirtinio grožio fejerverkas „Tegyvuoja Teatras!“.
Sekmadienį festivalio dalyviai prie rytinės kavos ir Vaivos Kovėraitės –Trumpės grafikos parodos aptarė Kurtuvėnų kultūrinius klodus.
Sekmadienį, 11 valandą, į šv. Jokūbo bažnyčią pakvietė išskirtiniai Šventojo Apaštalo Jokūbo atlaidai, kuriuose šv. Mišias aukojo Vilniaus universiteto kapelionas, jezuitas, kunigas Eugenijus Puzynia, įkvėpęs tikinčiuosius nuoširdžiu pamokslu. Kurtuvėnų parapijos klebonas Marius Dyglys dėkojo parapijiečiams už susitelkimą, bendruomenišką gyvenimą ir nuoširdumą, kuris kuria miestelio veidą ir turtina miestelio žmonių dvasią.
Abi festivalio dienas vyko dailininkės Zitos Kairytės-Volkvičienės 2019 m. vykdyto projekto „Atverk duris vasarai“ rajono vaikų tapybos ant drobių paroda, įvairios pramogos ir edukacinės veiklos vaikams ir suaugusiems, tautodailininkų, amatininkų ir prekybininkų mugė, veikė net kelios parodos.
Festivalio vedėjai – Daiva Šimulionė, Zenonas Gestautas. Oficialus festivalio fotografas – Algirdas Kontrimas.
Šiaulių rajono savivaldybės informacija
Algirdo Kontrimo, Rolando Parafinavičiaus, Artūro Staponkaus ir Zigmo Ripinskio nuotraukos
Apie fotografavimą ir viešinimą buvo informuota festivalio metu
Informacija atnaujinta 2020-07-27 16:03
Komentarai
{{msg}}