Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

NAUJIENOS

ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKOS: KAIP TINKAMAI JAS TVARKYTI?

2023-06-07 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
NAUJIENOS

Augantis elektros ir elektroninės įrangos naudojimas sąlygoja ir didesnį susidarančių šių atliekų kiekį. Deja, tačiau pastebime, kad gyventojai vis dar netinkamai atsikrato elektronikos atliekomis jas palikdami prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras primena, kad elektroninės įrangos atliekos turi būti surenkamos atskirai ir negali būti maišomos su kitomis atliekomis.

Kas yra elektros ir elektroninės įrangos atliekos?

Elektros ir elektroninės įrangos atliekoms yra priskiriami visi prietaisai, kurių veikimui yra reikalingas elektros tinklas, baterijos ar elektromagnetiniai laukai. Be to, tai prietaisai, kuriais yra kuriamos, perduodamos, išmatuojamos srovės ir laukai.

Visa mūsų buityje dažniausiai naudojama elektroninė įranga yra skirstoma į šešias kategorijas: temperatūros keitimo įrangą (šaldytuvai, oro kondicionieriai), ekranus (televizoriai, monitoriai), lempas (fluorescencinės, LED), stambią įrangą (skalbimo mašinos, indaplovės), smulkią įrangą (dulkių siurbliai, elektroniniai žaislai), smulkią IT ir telekomunikacijų įrangą (mobilieji telefonai, spausdintuvai).

Kaip jas tinkamai tvarkyti?

Kai kuriose elektroninės įrangos atliekose slypinčios cheminės medžiagos ar jų junginiai, patekę į aplinką, ne tik ją užteršia, tačiau ir kelia pavojų žmogaus sveikatai. Gyventojas, tvarkydamas elektronikos atliekas, turi prisiimti asmeninę atsakomybę už įsigytus daiktus ir pasirinkti patogiausią atliekų tvarkymo būdą.

Nereikalingus, tačiau vis dar veikiančius prietaisus galima palikti dalijimosi daiktais stotelėse „Daiktų kiemas“. Jau sugedusią elektroninę įrangą gyventojai turėtų pristatyti į Šiaulių miesto, Kelmės, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Pakruojo ir Šiaulių rajonuose įsikūrusias didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

Elektroninę įrangą galima išnešti prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių didelių gabaritų atliekų surinkimo dieną pagal iš anksto viešai skelbiamą grafiką. Didelių gabaritų atliekas prie konteinerio galima palikti tik dieną prieš apvažiavimą arba tą pačią dieną, kada vykdomas apvažiavimas.   

Šias atliekas taip pat galima pristatyti elektroninės įrangos platintojams (parduotuvėms), jei atliekos yra tos pačios paskirties kaip platintojų parduodami gaminiai. Smulkią įrangą galima pristatyti į prekybos centruose esančias elektronikos surinkimo talpas, o stambią įrangą nemokamai išveža Gamintojų ir importuotojų asociacijos ir VšĮ „Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos“ projekto „Man rūpi rytojus“ komanda.

Kas gresia už netinkamą atliekų tvarkymą?

Atliekų palikimas prie atliekų surinkimo konteinerių – grubus administracinis pažeidimas. Pagal LR Administracinių nusižengimų kodekso 367 straipsnį, už savivaldybės teritorijoje galiojančių atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimą gresia įspėjimas arba bauda nuo 30 iki 140 eurų. Pakartotinai padarytas nusižengimas užtraukia baudą nuo 140 iki 600 eurų.

ŠRATC informacija

Informacija atnaujinta 2023-06-07 09:51

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}