Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Naujienos (GN)

ŠIAULIŲ RAJONE PAMINĖTA LIETUVOS ŽYDŲ GENOCIDO ATMINIMO DIENA

2022-09-26 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
Naujienos (GN)

Rugsėjo 23 d. Šiaulių rajone paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena. Minėjimai vyko Kužių seniūnijos Luponių miške, Kairių seniūnijos Ilgosios lovos miške bei prie Padarbos miške esančio paminklo.

Šiaulių rajono Kužių seniūnija ir Kužių mokykla surengė pėsčiųjų žygį „Atmintis gyva“ į vieną didžiausių žydų masinių žudynių vietą Lietuvoje Luponių miške, netoli Kužių miestelio. Šiame miške masinių žudynių metu Antrojo pasaulinio karo metais nužudyta per aštuonis tūkstančius žydų, kitų tautybių piliečių. Čia supilta vienuolika kapaviečių.

Mokiniai skaitė čia nužudytų žmonių pavardes, tylos minute pagerbtas žuvusiųjų atminimas, uždegtos žvakutes.

Į susirinkusius kreipėsi Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis. Jis pažymėjo, jog čia suguldyta beveik visa Šiaulių žydų bendruomenė, kuri kūrė Šiaulių miestą, buvo miesto pramonės, sporto, meno pradininke. Deja, atėjus nacizmui, buvo nutarta žydus sunaikinti. Į šią vietą buvo vežami žydai iš Šiaulių miesto ir apylinkės vietovių.

Būnant šiose atmintinose vietose, kuriose buvo patirta tiek skausmo ir netekčių, galima betarpiškai suvokti šios tragedijos mastą. Tokios pamokos ugdo mūsų jaunosios kartos tolerancijos nuostatas, brandina istorinę savimonę.

Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlovas Greičius kalbėjo, jog labai gaila, kad tai įvyko, mūsų karta atsakinga, kad holokaustas dabar, o jaunimas atsakingas už ateitį. Vicemeras Česlovas greičius uždegė atminimo žvakelę.

Kužių mokyklos istorijos ir pilietiškumo mokytoja Violeta Laurutienė pažymėjo, kad per Kužius ėjo baisus mirties kelias, bet reikia prisiminti ir tuos, kurie tiesė ir gyvybės kelią. Kužiuose buvo tokių žmonių – tai kunigai Vladas Požėla ir Adolfas Kleiba, mokytojai Antanas ir Ona Ragauskai.

Mokytojai Violetai Laurutienei dėl žydus gelbėjusių žmonių atminimo įamžinimo pritarė ir Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis. Jis akcentavo, kad Seimo nario Stasio Tumėno iniciatyva Seime užregistruotas siūlymas paskirti kovo 15-ąją Lietuvos žydų gelbėjimo dieną.

Lietuvos žydų genocido dienos  Kužių seniūnijos Luponių miške paminėjime kalbėjo Šiaulių rajono savivaldybės tarybos narė ir Seimo narės Rimos Baškienės padėjėja Ada Grakauskienė, buvusi mokytoja Birutė Banienė. Apie to meto įvykius kalbėjo šiaulietis Evaldas Balčiūnas. Buvo aplankytos kapavietės, padėti mokinių atnešti akmenukai su čia palaidotų žydų pavardėmis.

Kultūros skyriaus specialistas Zigmas Ripinskis

Zigmo Ripinskio, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro nuotraukos

Informacija atnaujinta 2022-09-26 10:00

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}