Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Naujienos (GN)

NAISIUOSE 47-OJI Z. GĖLĖS PREMIJA UŽ PIRMĄJĄ POEZIJOS KNYGĄ SUTEIKTA JAV GYVENANČIAI POETEI BIRUTEI GRAŠYTEI–BLACK

2023-05-25 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
Naujienos (GN)

Gegužės 24-ąją į Šiaulių rajono Naisių literatūros muziejų rinkosi poetai, poezijos gerbėjai iš visos Lietuvos. Čia vyko kasmetinis tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“, kurį nuo 1965 metų organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas.

Tradiciškai šio festivalio metu Naisiuose įteikiama ir poeto Zigmo Gaidamavičiaus–Gėlės literatūrinė premija už pirmąją poezijos knygą.

47-oji Zigmo Gėlės premija – 1000 eurų, premijos sertifikatas bei pereinamasis prizas – suteikti šiuo metu JAV gyvenančiai poetei Birutei Grašytei–Black. Šiemet premijos teikimas išskirtinis tuo, jog premijos laureatė pirmą kartą per visą premijos teikimo istoriją renginyje dalyvavo nuotoliniu būdu. Z. Gėlės premijos komisijos sprendimą paskelbė Laimutė Varkalienė, įteikė – Šiaulių rajono savivaldybės vicemeras Eimantas Kirkutis ir Kultūros skyriaus vedėjas Tomas Vaitkus. Šventėje dalyvavo tarybos nariai Algis Mačiulis bei Ada Grakauskienė, kuri pasveikino ir Seimo narės Rimos Baškienės vardu.

Vicemeras Eimantas Kirkutis pasidžiaugė, kad Zigmo Gėlės premija Šiaulių rajone gyvuoja jau penktą dešimtmetį, pasveikino laureatę, padėkojo kūrėjams už Šiaulių rajono vardo garsinimą.

Priminta, kad Zigmo Gėlės premija įsteigta Naisiuose, Zigmo Gėlės gimtinėje, 1977 metais tuomečio ūkio vadovo Česlovo Vytauto Karbauskio. Pirmoji premija prieš 47-erius metus įteikta tuomet pirmąją knygą išleidusiai poetei, prozininkei, dramaturgei, vėliau tapusiai Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatare – Vidmantei Jasukaitytei. Šią nacionalinės reikšmės premiją nuo 1992 m.  finansuoja ir skiria Šiaulių rajono savivaldybė.

Į poezijos iškilmes Naisiuose atvyko Šiaulių rajono literatai bei poetai, kūrėjai, menininkai – 58-ojo festivalio „Poezijos pavasaris“ dalyviai – iš visos Lietuvos. Šį kartą Naisių svečiais buvo poetas, prieš kelerius metus pelnęs taip pat Šiaulių rajone teikiamą Lauryno Ivinskio premiją, Juozas Žitkauskas, poetė, prozininkė, muziejininkė Aldona Ruseckaitė, poetas, kunigas Justas Jasėnas, poetė, aktorė Sonata Paliulytė, 2003 metų Z. Gėlės premijos laureatė poetė, žurnalistė Daiva Molytė–Lukauskienė, taip pat radijo ir televizijos diktorius, skaitovas, žurnalistas Juozas Šalkauskas ir fleitininkas, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro muzikantas Andrius Radžiukynas.

Laimutė Varkalienė apžvelgė laureatės kūrybą perskaitydama profesorės Džiuljetos Maskuliūnienės literatūrinę analizę pasidžiaugdama tuo, kad poetė savo kūryboje piešia nenutrūkstamas su gimtine, vaikyste, pamatinėmis vertybėmis gijas.

Laureatė Birutė Grašytė–Black pasidžiaugė, kad jos kūryba yra įvertinta, pastabėta. Šią vasarą grįžusi atostogoms į Lietuvą [pirmiausia pažadėjo atskubėti į Naisius, prie savo liepos, kurią renginiui pasibaigus pasodino šventės dalyviai. Laureatė paparšė, kad jos liepą palietų poetas Juozas Žitkauskas, o parištų, kad vėjai neblaškytų, patikėjo Aldonai Ruseckaitei. Po renginio, aplankius poeto Zigmo Gaidamavičiaus–Gėlės kapą Sereikių kapinaitėse bei Poetų parką, kuriame žaliuoja jau 47 medžiai – poečių pasodintos liepos, o vyrų poetų – ąžuolai.

Poezijos šventę surengusi Naisių muziejaus vadovė Rita Žukauskienė svečiams pristatė Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos moksleives literates, taip pat pakvietė savo kūrybą paskaityti Šiaulių rajono ir krašto literatus.

Šiaulių rajono savivaldybės mero patarė Rita Žadeikytė

Autorės nuotraukos (daugiau nuotraukų – socialinio tinklo Facebook Šiaulių rajono savivaldybės paskyroje)

Informacija atnaujinta 2023-05-25 20:10

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}