Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Naujienos (GN)

AGAILIUOSE, SKAMBANT ŠEŠTINIŲ VARPAMS, ATIDENGTAS KOPLYTSTULPIS KRAŠTOTYRININKUI LEONARDUI SKĖRIUI ATMINTI

2023-05-23 Komentarai (0) Naujienos Dalintis
Naujienos (GN)

Gegužės 21 d., tradiciškai švenčiant Šeštines Agailių koplytėlėje, buvo atidengtas ir pašventintas koplytstulpis Garbės kraštotyrininkui, visuomenininkui, istorinės atminties puoselėtojui, miškininkui Leonardui Skėriui (1932–2020) atminti.

Į miškų glūdumoje 1990 metais atstatytą Agailių koplyčią per Šeštines tradiciškai susirenka daug žmonių – taip buvo ir šį kartą – atvyko gausybė tikinčiųjų iš visos Šiaulių vyskupijos, Šakynos seniūnijos gyventojai, Šiaulių rajono savivaldybės tarybos nariai, pedagogai, kultūros darbuotojai, vienuolijų maldininkai.

Viena pagrindinių šios šventės organizatorių, kuriai Leonardas Skėrys buvo patikėjęs daug kraštotyrinių žinių, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Šakynos filialo kultūros renginių organizatorė Sigita Butvidienė pasakojo, kaip sukurtas koplytstulpis ir kodėl jame nėra nieko atsitiktinio.

Iškilęs koplytstulpio kryžius – paties Leono Skėrio darytas. Leonas ne vienam savo kaimynui iš Šakynos, Žarėnų apylinkių yra padaręs ir pastatęs ant kapų kryžius, tai darydavęs neatlygintinai, savo iniciatyva. Šis, prie koplytstulpio pritvirtintas kryžius, taip pat Leono Skėrio turbūt buvęs skirtas kažkam iš mirusių kraštiečių, tik gal nespėtas pastatyti.

Kristaus kančia, pritvirtinta prie kryžiaus – nuo Agailiuose prie koplyčios stovėjus ir jau sunykusio kryžiaus. Koplytstulpį padarė tautodailininkas, medžio meistras Vaclovas Tamošaitis, sumaniai ir prasmingai suderinęs ąžuolo drūtgalį su paties Leono darytu kryžiumi. Koplytstulpyje iškalti žodžiai: „Šį pavasarį nebegirdėjau gegutės kukuojant... Tai jau gal paskutiniai mano metai... Miškininkui, kraštotyrininkui L. Skėriui atminti, 2023“.

Šiuos žodžius apie gegutę Leonas Skėrys buvo pasakęs viename interviu savo geram bičiuliui, rašytojui, publicistui, Šiaulių rajono garbės piliečiui Vytautui Kirkučiui.

Sigita Butvidienė prisiminė, kad, statant Vaclovo Tamošaičio sukurtą koplytstulpį šalia Agailių koplytėlės, gegutė ištisai kūkavusi. Tautodailininkas Vaclovas Tamošaitis Leonardui Skėriui skirtą koplytstulpį sukūrė neatlygintinai.

Koplytstulpį pašventino Šakynos ir Žarėnų parapijų klebonas Stanislovas Žukauskis. Šventinimo apeigose giedojo vargonininkas, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Šakynos filialo meno vadovas Rimantas Mickevičius, klarnetu grojo Alfonsas Giedra. Renginį vedė Laimutė Varkalienė.

Apie gyvenimiškas pamokas, gautas iš Leonardo Skėrio, prisiminė jo bičiulis miškininkas Zigmas Savickas, Šiaulių rajono garbės kraštotyrininkas Stanislovas Šalkauskas – būtent iš Leonardo Skėrio užsidegęs aistra tapti kraštotyrininku ir rinkti kraštotyrinę medžiagą apie karšto žmones, įvykius, kultūrą, tautosaką, kiti jį pažinojusieji ir jo darbus gerbiantys šventės dalyviai.

Šeštinių šv. Mišias aukojo svečias iš Akmenės Šv. Onos parapijos klebonas kan., bažn. t. dr. Algis Genutis. Mišiose giedojo Šiaulių miesto savivaldybės kultūros centro ansamblio „Kalatinis“ vokalinė grupė. Šeštinių eisena apie koplyčią apėjo tris kartus. Kunigas Algis Genutis pasakė dvasingą pamokslą.

Po šv. Mišių gražiausių ukrainietiškų dainų koncertą „Ukrainos garsai“ dovanojo „Naisių vasaros“ teatro aktorių trupė „Niezazemleni“ (režisierius Stanislavas Moisejevas), balsingieji trupės dainininkai atliko Ukrainos patriotines, liaudies dainas.

Šeštinių šventei Agailiuose padėjo pasirengti Žarėnų bendruomenė, Šakynos seniūnija.

Šiaulių rajono savivaldybės informacija

Ritos Žadeikytės nuotraukos (daugiau nuotraukų – socialinio tinklo Facebook Šiaulių rajono savivaldybės paskyroje)

Informacija atnaujinta 2023-05-23 14:57

Komentarai

Vardas
El. paštas
Komentaras

Ačiū, komentaras bus matomas kai administratorius jį patvirtins.

{{msg}}

{{comment.time | u2date : 'yyyy.MM.dd'}} {{comment.name}}
{{comment.comment}}