2019 m. lapkričio 19 d., antradienis
Spausdinti puslapio vidurį
Naujienos
KĄ KALBA VIETOVARDŽIAI: PROJEKTO „ŠIAULIŲ RAJONO NYKSTANČIŲ IR IŠNYKUSIŲ KAIMŲ ISTORIJOS“ BAIGIAMOJI KONFERENCIJA – „NYKSTANČIŲ IR IŠNYKUSIŲ VIETOVARDŽIŲ IŠSAUGOJIMO SPRENDIMAI“

Nukaršta šimtmečiai. Nedingsta

Tiktai vietovardžiai. Į ausį

Jie kalba mums kažką slaptinga,

Ko nei grąžinsi, nei atgausi – –

Stasys Anglickis

2019 m. lapkričio 15 d. Šiaulių rajono kultūros centre Kuršėnuose vyko konferencija „Nykstančių ir išnykusių vietovardžių išsaugojimo sprendimai“ ir Metų kraštotyrininko pagerbimo šventė.

Siekiant išsaugoti senuosius vietovardžius, 2019-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Vietovardžių metais. Dokumente pabrėžiama, kad senieji vietovardžiai yra Lietuvos kultūros, istorijos ir kalbos vertybė, kurios išsaugojimu privalo rūpintis valstybė.

Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka savo veiklomis aktyviai įsijungė į Vietovardžių metų paminėjimą. Šiemet vykdomas projektas „Šiaulių rajono nykstančių ir išnykusių kaimų istorijos“, kurį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneris – Šiaulių rajono savivaldybė. Vykdydami projektą Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūrinių teritorinių padalinių bibliotekininkai rinko medžiagą ir paruošė kraštotyros darbus apie jų vietovėje išnykusius ir nykstančius kaimus, į surinktos dokumentinės ir foto-video medžiagos procesą aktyviai įsijungė UAB „Šiaulių televizija“, parengusi laidų ciklą apie Šiaulių rajone nykstančius, ir išnykusius kaimus, bet ir gyvas asmenines istorijas.

Konferencijos vedėja ir projekto vadovė Vida Bernotienė pristatė projekto tikslus, veiklas ir apžvelgė nuveiktus darbus. Ji kalbėjo: „Senieji vietovardžiai seniai nugrimzdo užmarštin. Laikas negailestingas ne tik žmogui, bet ir jo veiklos pėdsakams. Vietovardžiai neatsiejami nuo geografinių objektų. Nykstant objektams – nyksta ir vietovardžiai. Kur tik gyveno žmogus visur paliko neišdildomą pėdsaką. Tai kas šiandiena matoma, girdima atrodo nereikšminga, tačiau po daugelio metų – istorija, kurią mena mažai kas.

Parengta dešimt kilnojamųjų stendų, kurie pateikia svarbiausią istorinę išnykusių kaimų medžiagą. Paroda prikaustė daugelio žvilgsnius, studijuojant talpinamą medžiagą. Parodą parengė ir pristatė Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos l. e. p. direktorės pavaduotojas Almantas Šlivinskas. Vyriausioji metodininkė Audronė Kiršinaitė, turinti didžiulę patirtį kraštotyrinėje veikloje, talkino rengiant teminius stendus.

Pranešimus, skirtus Vietovardžių metams skaitė Šiaulių universiteto docentas dr. Juozas Pabrėža, istorikas, kuršėniškis Jonas Kiriliauskas, Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentė dr. Filomena Kavoliutė, VĮ „ GIS – Centras“ produktų analitikė Rita Viliuvienė, grafikos dizainerė Kristina Siebaitė.

Po konferencijos – 18-osios Metų kraštotyrininko premijos įteikimas.

2019-ųjų metų geriausiais kraštotyrininkais išrinkti: jaunasis kraštotyrininkas – Augustas Jasiūnas, parengęs kraštotyros darbą ,,Išnykę Kužių seniūnijos kaimai. Vaišnoriai ir Šoblinskiai“. Tai įamžinta kaimų, kurių liko tik vietovardžiai, atmintis ir istorija. Kraštotyriniame darbe užrašyti buvusių šių kaimų gyventojų prisiminimai apie ten gyvenusius žmones, tradicijas, buitį, pateiktos nuotraukos. Jaunajam kraštotyrininkui talkino Kužių gimnazijos mokytoja Violeta Laurutienė ir Gilaičių bibliotekos bibliotekininkė Rita Bielskienė.

Metų kraštotyrininke nominuota Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro mokytoja-metodininkė, kraštotyrininkė, parengusi reikšmingų ir turiningų kraštotyros darbų – Jūratė Formanskė.

Konferencijos metu veikė Šiaulių rajono kraštotyrininkų parengtų darbų paroda – „Protėviai prabyla vietų vardais“. Kraštotyros darbų parodoje – Šiaulių rajono švietimo įstaigų ir Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūrinių teritorinių padalinių parengti darbai.

Daugiausia darbų, skirtų Vietovardžių metams, yra darbų kitomis temomis.

Parodoje – 31 nepublikuotas kraštotyros darbas. Parodą apžvelgė Šiaulių rajono kraštotyros draugijos pirmininkė Laimutė Varkalienė.

Kraštotyros šventėje nominantus ir visus susirinkusius sveikino Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlovas Greičius ir LR Seimo Pirmininko pirmosios pavaduotojos Rimos Baškienės padėjėja Ada Grakauskienė. Gerą nuotaiką kūrė pagal R. Granausko ir J. Strielkūno kūrybą parengta literatūros ir dainos valanda „Baltas liūdesio balandis“ (aktorė Dalia Jankauskaitė, kompozitorius ir atlikėjas Andrius Kulikauskas, birbynininkas Kastytis Mikiška).

Vida Bernotienė,

Varputėnų bibliotekos bibliotekininkė, projekto vadovė

 

Rita Nesavaitė,

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vedėja

 

Nuotr. Zigmo Ripinskio

* Gautas sutikimas viešinti

 

Twitter Facebook

Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam


komentarų nėra
Spausdinimo versija Atgal