Pradžia
Lt En
Pradžia
lt
en

Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas

 

Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Šiaulių rajone

 

Projekto vertė: 87 838,00 Eur.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis: iki 2024 m. balandžio 30 d.

Projekto finansavimo šaltiniai: Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšos.

Siekiant sukurti saugią aplinką vaikams šeimoje būtina suteikti rūpestingą pagalbą pirmą kartą besilaukiančioms, jauno amžiaus < 21 m., ir vyresnio amžiaus > 40 m. moterims bei gyvenančioms socialinės rizikos aplinkoje. Šiaulių rajono Gruzdžių ambulatorija kartu su partneriu – Šiaulių rajono savivaldybės administracija –  norėdama sumažinti nepageidaujamas gimdymo pasekmes, socialinę atskirtį, vaikų nepriežiūrą bei išnaudojimą, Šiaulių rajone  įdiegs šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelį, kas leis teikti ankstyvosios intervencijos paslaugas besilaukiančioms mamoms nėštumo metu, pagimdžius ir iki kol vaikai sulauks 2 metų amžiaus. Šeimų lankymo specialistas prioritetine tvarka nemokamas paslaugas teiks Šiaulių rajono kaimiškų vietovių gyventojams, todėl mamoms pagalba bus teikiama ir atokiuose kaimo vietovėse.

Projektas padės moterims ugdyti ir stiprinti gebėjimus savarankiškai spręsti savo ir savo vaiko socialines problemas, atkurti socialinius ryšius su visuomene, skatinti atsakingą vaiko priežiūrą, bus suteikta informacija apie vaikų vystymąsi, tėvų – vaikų santykius ir jų plėtojimą. Ankstyvosios intervencijos paslaugos rajone teikiamos remiantis trimis sritimis:

- Priežiūros teikimas (Mano sveikata; Mano vaikas);

- Sprendimų priėmimas ir palaikymas (Rūpinimasis vaiku);

- Socialiniai ir bendruomenės ištekliai (Mano šeima ir draugai; Mano namai).

Projekto tikslas – prevencijos gerinimas ir sveikatos netolygumų mažinimas Šiaulių rajone.

Projekto veiklos: Projekto įgyvendinimo metu planuojama įdarbinti vieną šeimų lankymo specialistą (1 etatui), kuris kuruos 25 šeimas. Projekto laikotarpiu planuojama, kad Šeimų lankymo specialistas atliks 14 vizitų į namus moters nėštumo laikotarpiu; 28 vizitus nuo kūdikio gimimo iki 12 mėn. ir 22 vizitus nuo 13 mėn. iki 24 mėn. Kiekvieno vizito metu šeimų lankymo specialistas surinks informaciją, įvertins pokyčius šeimos elgesyje, namų aplinkoje – kuri sritis šeimoje yra silpniausia.

Projekto tikslinės grupė – Projekto tikslinė grupė - pirmą kartą besilaukiančios, jauno amžiaus < 21 m., ir vyresnio amžiaus > 40 m. moterys, gyvenančios socialinės rizikos aplinkoje ir vaikai iki 2 metų.

Kaip teigia šeimų lankymo specialistė Aurelija Liaudinskienė, projektui prasidėjus, didžioji dalis tame etape dalyvaujančių tėvų vaikai dar nebuvo gimę, o dabar jau vaikšto, sulaukė pirmojo gimtadienio. Pirmieji rūpesčiai ir džiaugsmai nepastebimai pralėkė. Vaikai perkopė kūdikystės laikotarpį, mamos apsiprato, baimių mažiau, tačiau naujuoju laikotarpiu atsiranda naujų iššūkių, naujų klausimų. Taigi, naujajame etape – naujos temos: vaikų mityba, dygstantys dantukai, „puoduko“ reikalai, artėjantis socializacijos etapas – darželio lankymas ir su šiuo metu vykdomu etapu susiję klausimai. Vaikų saugumui skiriamas kone didžiausias dėmesys, nes vaikai, pradėję vaikščioti, tyrinėja, čiumpa, traukia, krenta, dėmesys kreipiamas į kiekvieną kampą, ne vietoje padėtą daiktą, elektros jungiklius, slidžias grindis, higienos produktus ir panašiai. Iškyla ir individualių problemų. Itin svarbu šiuo judriu laikotarpiu dėmesį skirti ne tik vaikui, bet ir mamai, jų emocinei būsenai, jų elgsenai, sveikai gyvensenai, mitybai ir fiziniam aktyvumui. Kartais užtenka išklausyti ir patarti, o kartais jau būtina mamas nukreipti pas specialistus. Iš 25 šeimų psichologinė pagalba ir profesionali psichologo konsultacija suteikta dviem mamoms, kurioms pastebėta pogimdyvinė depresija. Taip pat šiuo laikotarpiu teikta informacija ir apie kontracepcijos svarbą.

Šeimų lankymo projekto dalyviai pripažįsta, kad pradžioje į šį projektą žiūrėjo skeptiškai, o šiandien sako, kad jis itin vertingas, ir tai pati geriausia pagalba jaunoms šeimoms, o gyvas žodis, fizinis kontaktas, pagalba čia ir dabar – pati vertingiausia, auginant  protingą, sveiką Žmogų.

Tėveliai ir toliau naudojasi kai kuriais patarimais ugdant vaikus pagal Montessori programos principus „mažiau yra daugiau“. Jie skatinami naudoti vaiko dydžio baldus, įrengiant vaiko erdves, tėvai supažindinami, kaip išmokyti vaiką lengviau apsirengti, kaip susitvarkyti su pykčio priepuoliais, nustatyti ribas, skatinti bendravimą ir mėgautis vaiko augimo tarpsniu. Mamos džiaugiasi patarimais, kaip įsigyti ar patiems pasidaryti Montessori bokštelius, kurie tapo pagalbininkais virtuvėje, joms ruošiant maistą, nes tuo metu vaikas gali matyti viską,  ką daro mama, o kartais joms net „šiek tiek padėti“ ir matyti vaizdą suaugusių lygyje. Tai skatina vaikų domėjimąsi, smalsumą, pasitikėjimą, bendravimą ir bendradarbiavimą. Pasak mamų – tai priemonė, palengvinanti darbą virtuvėje, kai mažylis gali stebėti, ką mama daro. Taip pat yra populiarios magnetinės ir  užimtumo lentos, kurios skatina motoriką ir mąstymą (jas kai kurie tėvai pasigamino patys). Gamindami žaislus, tėvai padaro ir klaidų, bet, pastebėjus jas,  aptariamos, analizuojamos. Džiugu, kad pastebėjimai ir pamokymai palydimi šypsena ir pripažinimu, kad tikrai suklydo, apie tai net nepagalvodami. Ištaisę klaidas, lengviau jas pastebi patys ir kuria vaikams saugią aplinką.

Šeimoms, kurių vaikai jau pradėjo lankyti darželius, reikalingi patarimai, kaip atsisveikinti su vaikais, paliekant kitų priežiūrai, kaip nesukelti streso sau ir mažyliu; patariama labiau pasitikėti pedagogais ir su jais bendrauti ir bendradarbiauti.  Šiuo laikotarpiu akcentuojama vaiko dienos rutina, higienos mokymas, imuniteto stiprinimas.

Vykdomo projekto metu palaipsniui tėvelių pasitikėjimas šia paslauga išaugo: drąsiau rašo, skambina, klausia patarimo, kad ir kokia problema iškiltų. Džiugu, kad ryšys tarp šeimų lankymo specialisto ir tėvų atsirado glaudesnis, patikimesnis, gilesnis. Sėkmingai ir sparčiai pavyksta augti kartu: specialistui, tėvams ir mūsų mažajam Žmogui…

Plačiau apie projekto įgyvendinimą - https://gruzdziuambulatorija.lt/projektu-viesinimas/ 

 

Bukletas-1

Bukletas-2

Projekto "Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas Šiaulių rajone" įgyvendinimo pristatymas 2024-05-03

1   2   3

Renginys buvo viešinamas ir Šiaulių rajono savivaldybės sveikatos centro facebook puslapyje.

 

Norint gauti ankstyvosios intervencijos paslaugas Šiaulių rajone kreiptis šiais kontaktais:

VšĮ Šiaulių rajono Gruzdžių ambulatorija

Zita Jablonskienė, direktorė, tel. 841372405, el. p. gruzd.ambulat@gmail.com

 

Informacija atnaujinta 2024-05-20 14:35